czwartek, 1 grudnia 2011

Światowy Dzień AIDS


1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS (Światowy Dzień Walki z AIDS), ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.

Od wybuchu epidemii HIV/AIDS w 1985 roku, jest ona jednym z najpoważniejszych problemów, z którymi boryka się współczesny świat. Trudno o dokładne szacunki liczby zakażeń, uważa się jednak, że od momentu wybuchu epidemii, na całym świecie doszło do ponad 56 milionów zakażeń wirusem HIV, a na AIDS zmarło około 22 milionów ludzi.

W Polsce, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego mówi o prawie 15 tysiącach odnotowanych zakażeń, szacuje się jednak, iż liczba ta jest w rzeczywistości dwukrotnie większa. Są też podstawy by sądzić, że około 20 tysięcy Polaków nie wie o zakażeniu, tymczasem wczesne wykrycie wirusa umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia, od czego w dużej mierze zależy jego skuteczność.

Badania przeprowadzone przez Ogólnopolską Sieć Osób Żyjących z HIV/AIDS „Sieć Plus” mówią, że jednym z istotnych problemów, które stają przed osobą zarażoną HIV, jest samotność i brak wsparcia. Ponad 18% badanych ukrywa seropozytywny status przed najbliższą rodziną, ponad 20% przed przyjaciółmi, a ponad połowa przed pracodawcą. Co trzecia osoba żyjąca z HIV deklaruje, że doświadczyła dyskryminacji z tego powodu, a co piętnasta była dręczona i prześladowana. Osoby zakażone często wycofują się z życia społecznego, nie uczestniczą w wydarzeniach towarzyskich, rezygnują z zawarcia związku. Wynika to z ciągle zbyt małej wiedzy społeczeństwa na temat wirusa HIV i dróg jego rozprzestrzeniania.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia AIDS przebiegają pod hasłem „Getting to zero”, czyli „Dążymy do zera”, co odzwierciedla dążenie do całkowitej eliminacji nowych zakażeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz