czwartek, 10 lutego 2011

Inne Jest Fajne - rozpoczęcie projektuW maju 2010 roku zespół Kapelusza Pomysłów wraz z psychologiem, specjalistką w dziedzinie psychologii międzykulturowej i rodzaju Patrycją Dominik opracował program warsztatu "INNE JEST FAJNE", jako wynik Letniej Szkoły "Appreciating Diversity: Poznaj kulturę poprzez jej tabu" zorganizowanej przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego w roku 2009.

Pierwsze zajęcia zostały przeprowadzone w Szkole Podstawowej nr 81 w Gdańsku-Osowie (klasa czwarta).
Projekt ma pokazać uczestnikom, iż są otoczeni różnorodnością etniczną, na którą nie zwrócili do tej pory uwagi. Nasze wcześniejsze doświadczenia wyraźnie wskazują jak małą wiedzę posiadają mniejszości Trójmiasta, jeśli chodzi o zróżnicowanie etniczne miast, w których żyją. Gdańsk w przeszłości słynął ze swojej otwartości i kulturowej różnorodności. Dzisiaj większość mieszkańców a nie zdaje sobie nawet sprawy z faktu, iż w centralnych dzielnicach tego miasta znajduje się Meczet czy Synagoga. Ambicją projektu jest pokazanie uczestnikom, iż otaczających ich świat jest różny - że my, ludzie, różnimy się między sobą, nie jesteśmy jedną, monotonną masą, która jest taka sama.

Poza podkreślaniem różnorodności projekt zakłada również elementy integracyjne - wskazujemy uczestnikom nie tylko różnice, ale również fakt, iż z różnymi osobami łączą nas dziwne, czasem niespodziewane sprawy. Z osobą, jaką uczestnik nigdy nie miał bliższego kontaktu, z którą sądził, że nie ma nic wspólnego, nagle okazuje się, że oboje lubią te same książki czy te same filmy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz